W Polsce co trzeci lekarz cierpi na stany depresyjne lub lękowe. Osoby pracujące w zawodach związanych z ratowaniem życia i zdrowia pacjentów są narażone na przewlekły stres, który odbija się na psychice. Niestety medycy, troszcząc się o zdrowie innych, często zaniedbują swoje.
Pandemia pogorszyła sytuację
Pandemia COVID-19 wpłynęła na obniżenie dobrostanu ludzi na całym świecie, a medycy należą do najbardziej dotkniętych przez nią grup. Raporty pokazują, że w 2020 r. 30% pracowników ochrony zdrowia odczuwało przeciążenie psychiczne i silny stres. W roku 2021 – już 55%. Badani medycy przyznawali, że odczuwają przemęczenie, bezradność czy nawet niechęć do kontynuowania pracy. Pandemia sprawiła jednak, że zaczęto głośno mówić o kryzysie pracowników medycznych – stanowi to pierwszy krok do poprawy sytuacji.

Gdzie możesz szukać wsparcia?
Coraz więcej pracodawców oferuje pomoc specjalistów dla personelu medycznego. Lekarze jednak często pracują na jednym oddziale z psychologami, co utrudnia zwrócenie się o pomoc. Aby temu zaradzić powstają programy, które oferują lekarzom wsparcie w trosce o kondycję psychiczną. Jako medyk masz dzięki temu możliwość uzyskania pomocy za pośrednictwem wideokonsultacji czy konsultacji telefonicznej. Programy te dają dodatkowo dostęp do grup wsparcia oraz szkoleń związanych z promocją zdrowia psychicznego i rozwojem kompetencji zawodowych.
Znajdź czas na odpoczynek
Jeśli chcesz uniknąć przemęczenia i wypalenia zawodowego , nie zapominaj o odpoczynku. Spędzaj wolny czas z bliskimi albo realizuj swoje pasje. Zaplanuj urlop, który będzie dla Ciebie czasem zupełnie wolnym od pracy i pozwól sobie odzyskać siły. Dobry odpoczynek nie tylko obniży Twój poziom stresu, ale też zwiększy wydajność i motywację do pracy.

Szczęśliwy lekarz – szczęśliwy pacjent
Kondycja psychiczna wpływa na zdolności poznawcze i poziom skupienia, a co za tym idzie na jakość zapewnianej opieki. Gdy jako pracownik medyczny dbasz o swoje zdrowie psychiczne, zwiększa się Twoja efektywność. Dodatkowo, szczęśliwy personel medyczny tworzy w miejscu pracy przyjazną atmosferę, co przekłada się na poziom zadowolenia pacjenta.